Warianty trasy - Mały Śledź

Krótka trasa podczas Bałtyckiego Śledzia. Przeznaczona dla jachtów mniejszych, potencjalnie wolniejszych. Czyli dla grup ORC B, Sałaka (jachty bez pomiaru do 9,5m długości) oraz Mini 650.

Możliwych wariantów trasy jest co najmniej kilka.

Na obrazku przedstawiamy 3 z wielu możliwych wariantów trasy Małego Śledzia:

Wariant I

300 Nm (po najkrótszej możliwej drodze) Gdynia – dookoła Christianso –Gdynia

Do tego dążymy. To najlepsze co możemy Wam zaoferować. Najdłuższa i najciekawsza trasa. Aby się odbyła musi wiać wystarczająco mocno by pokonać ją w 2-3 dni i musimy mieć możliwość bezproblemowego pokonywania granic morskich. Christianso o zachodzie słońca to obłędny widok :) Prosimy przygotować aparaty.

Wariant II

290 Nm Gdynia –Kołobrzeg – Gdynia

Da się go zastosować nawet jeżeli nie zluzują rygorów granicznych.

Wariant III

130 Nm Gdynia – Łeba - Gdynia

Teoretycznie najkrótszy wariant, ale da się też krócej jak pogoda nie pozwoli. Da się go zastosować nawet jeżeli nie zluzują rygorów granicznych.

Są możliwe inne warianty, dla przejrzystości nie będziemy wszystkich przedstawiać. Mamy nadzieję że rozumiecie nasze intencje :)

Najbardziej prawdopodobne warianty gdyby były problemy z przekraczaniem granicy to: II lub III.

Priorytety przy wyborze wariantu trasy:

1. Bezpieczeństwo. Dopasowanie do aktualnych warunków (siła, kierunek wiatru, oraz zafalowanie) i prognoz pogody. Żeglowanie w zasięgu VHF stacji brzegowych na tyle na ile to możliwe. Dostęp do prognoz pogody (VHF oraz GSM).

2. Możliwość pokonania jej przez większość jachtów w czasie nie dłuższym niż 3 do 4 dni.

3. Atrakcyjność wizualna oraz regatowa. Regaty których trasy przynajmniej częściowo przebiegają w pobliżu lądu są zdecydowanie trudniejsze pod względem taktycznym i nawigacyjnym. Do takich należą słynne regaty Sydney – Hobart czy Fastnet Race.

Osobną kwestia pozostaje fakt że nie wiemy czy w czasie trwania wyścigu będzie można:

1. Przekraczać polską granicą morską bez ryzyka, że po powrocie będziemy musieli przechodzić kwarantannę mimo że nie byliśmy w innym państwie.

2. Wpływać na wody terytorialne innych państw gdyż Bornholm to wyspa duńska

O tym na jakiej trasie wystartujemy 20 czerwca zdecyduje organizator. Powiadomimy Was o tym najdalej na odprawie on-line 20 czerwca

Od czego zależy na której trasie możecie popłynąć? Od rozmiaru. Łódki, nie Waszego :)

Jeżeli chcecie startować na jachcie z ważnym certyfikatem (czyli na rok 2020) ORC Club lub ORC International sprawdźcie jaką wartość ma CDL w świadectwie pomiarowym. Jeżeli powyżej 7,5 to trafiacie do grupy ORC A i ścigacie się na trasie Dużego Śledzia. Jeżeli nie macie pomiaru ORC, ale za to jacht o długości powyżej 9,5 metra (grupa PIKLING) to również rywalizujecie w Dużym Śledziu.

 A dla kogo jest trasa krótsza - Mały Śledź? Dla jachtów z certyfikatem ORC z CDL nie większym niż 7,5 (grupa ORC B) oraz jachtów bez pomiaru ORC o długości maksymalnej 9,5 metra (grupa SAŁAKA). Popłynął tu również jachty klasy Mini 650, chyba że tak bardzo, bardzo chciały by płynąć na Dużego Śledzia :)Organizatorzy

Sponsor